Wiatraki morskie a konkurencyjna energia wiatrowa w Polsce - koszty i korzyści

Wiatraki morskie a konkurencyjna energia wiatrowa w Polsce - koszty i korzyści
Autor Florentyna Sikorska
Florentyna Sikorska26 października 2023 | 7 min

Wiatraki morskie a konkurencyjność energetyki stają się coraz ważniejszym elementem miksu energetycznego w Polsce. Farmy wiatrowe na morzu mają szereg zalet w porównaniu do tradycyjnych elektrowni - są tańsze, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. Jednak ich rozwój napotyka też na wiele wyzwań, zwłaszcza finansowych i środowiskowych. W artykule przyjrzymy się kosztom i korzyściom związanym z energią wiatrową na Bałtyku oraz perspektywom jej dalszej ekspansji.

Kluczowe wnioski:
  • Energia z morskich farm wiatrowych może być nawet o 25% tańsza niż z węgla czy gazu.
  • Do 2030 r. Polska planuje osiągnąć ok. 8-11 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych.
  • Rozwój energetyki wiatrowej na morzu może przyczynić się do redukcji emisji CO2 w Polsce.
  • Konieczne są duże inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowych dla morskich farm.
  • Należy minimalizować negatywny wpływ turbin wiatrowych na ptaki i ryby.

Wiatraki morskie tańsze od tradycyjnych źródeł

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce ma ogromny potencjał, aby zapewnić tańszą i bardziej konkurencyjną energię elektryczną w porównaniu do tradycyjnych źródeł. Według analiz koszt wytworzenia 1 MWh energii z farm wiatrowych na Bałtyku może być nawet o 25% niższy niż w przypadku elektrowni węglowych czy gazowych.

Wynika to z bardzo dobrych warunków wietrznych na Morzu Bałtyckim i stale poprawiającej się efektywności technologii turbin wiatrowych. Dodatkowo energia wiatrowa nie wiąże się z kosztami paliwa, które stanowią znaczną część kosztów produkcji w elektrowniach konwencjonalnych. Mimo wysokich nakładów inwestycyjnych, niskie koszty operacyjne sprawiają, że farmy na morzu są opłacalne.

Porównanie kosztów, efektywność energetyczna - to kluczowe czynniki przemawiające za rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Dla odbiorców oznacza to perspektywę tańszej energii elektrycznej w przyszłości.

Według specjalistów, im większa skala rozwoju tego sektora, tym niższe będą koszty dzięki efektom skali i doświadczeniu. Dlatego ważne jest utrzymanie dynamiki inwestycji, aby maksymalnie wykorzystać potencjał obniżki cen energii z wiatru.

Roczna produkcja energii z wiatru w Polsce

Obecnie zainstalowana moc w morskich farmach wiatrowych w Polsce wynosi zaledwie ok. 120 MW. Jednak w najbliższych latach nastąpi bardzo dynamiczny wzrost.

Według planów, w 2025 r. możliwa będzie produkcja ok. 2-3 TWh energii elektrycznej z wiatraków na morzu, a w 2030 nawet 12-15 TWh. Dla porównania, obecne roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce to ok. 165 TWh.

Oznacza to, że wiatr z Bałtyku będzie w stanie pokryć nawet ok. 10% krajowego zapotrzebowania na prąd w perspektywie kolejnej dekady. To istotny udział, biorąc pod uwagę, że mowa o stabilnym, odnawialnym źródle energii.

Aby zrealizować te ambitne plany, konieczne będzie utrzymanie wysokiego tempa inwestycji w nowe moce wytwórcze. Kluczowe znaczenie mają tu także innowacje i postęp technologiczny w turbinach wiatrowych.

Problemy z siecią przesyłową

Istotną barierą dla rozwoju morskich farm wiatrowych pozostaje jednak ograniczona przepustowość polskiej sieci elektroenergetycznej. Aby przesłać zwiększone ilości energii z farm na ląd, niezbędne są inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowych.

Rząd zapowiada realizację takich projektów, jak podmorski kabelsynchronizujący systemy Polski i Litwy, czy budowa hubu offshore na Mierzei Wiślanej. Jednak eksperci wskazują, że to wciąż za mało, by przyjąć rosnącą produkcję z farm wiatrowych.

Czytaj więcej: Zalety wiatraków morskich - czysta i ekonomiczna energia odnawialna

Wady i zalety farm wiatrowych na morzu

Energetyka wiatrowa, zwłaszcza na morzu, ma szereg zarówno wad, jak i zalet. Do plusów z pewnością można zaliczyć brak emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji energii oraz niskie koszty zmienne eksploatacji.

Wady to przede wszystkim wysokie nakłady inwestycyjne, problemy lokalizacyjne i środowiskowe oraz zależność produkcji energii od warunków wietrznych. Mimo to, zdaniem ekspertów zalety przeważają, a energetyka wiatrowa ma szansę odgrywać coraz większą rolę w polskim miksie energetycznym.

Ważne jest jednak, aby rozwój tego sektora odbywał się w sposób przemyślany i zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Tylko wtedy farmy wiatrowe na Bałtyku będą opłacalną i akceptowalną społecznie inwestycją.

Wpływ na środowisko i ptaki morskie

Wiatraki morskie a konkurencyjna energia wiatrowa w Polsce - koszty i korzyści

Rozwój morskich elektrowni wiatrowych budzi obawy środowiskowe, szczególnie jeśli chodzi o ich wpływ na ptaki i ryby występujące na Bałtyku. Turbiny mogą stanowić zagrożenie dla przelatujących ptaków, które mogą uderzać w wirniki.

Jednak według badań, przy odpowiednim planowaniu lokalizacji farm, kolizje ptaków nie muszą być dużym problemem. Najważniejsze są wcześniejsze monitoringi szlaków migracji, aby unikać ich przecinania przez farmy wiatrowe.

Mniejsze kontrowersje budzi wpływ turbin na ryby i ssaki morskie. Hałas i wibracje mogą je płoszyć, ale raczej nie powodują trwałych zmian w ekosystemie. Ważny jest monitoring środowiskowy, aby na bieżąco identyfikować ewentualne problemy.

Prognozy rozwoju mocy zainstalowanej

Obecnie w polskiej strefie Bałtyku działa tylko jedna farma wiatrowa o mocy 340 MW. Jednak w najbliższych latach nastąpi prawdziwy boom inwestycyjny w offshore.

Według szacunków, do 2030 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm o łącznej mocy 8-11 GW. Oznaczałoby to ponad 20-krotny wzrost mocy zainstalowanej w ciągu zaledwie kilku lat. Jest to ogromne, ale możliwe do zrealizowania wyzwanie.

Kluczowe znaczenie ma utrzymanie stabilnych ram regulacyjnych i wsparcia ze strony rządu dla inwestorów. Niezbędne są także inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowych, by przyjąć większe ilości energii z offshore.

Możliwości obniżenia kosztów energii

Rozwój morskich farm wiatrowych to szansa dla Polski nie tylko na zwiększenie udziału OZE, ale także realne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Możliwości redukcji cen są znaczne.

Przy większej skali produkcji i doświadczeniu branży koszty inwestycyjne i operacyjne energii z offshore powinny spadać. Dodatkowo konkurencja na rynku energii, zwłaszcza między OZE i źródłami konwencjonalnymi, może przyczyniać się do obniżania cen.

Nie bez znaczenia jest też uniezależnienie od kosztów paliw kopalnych poprzez szersze wykorzystanie "darmowej" energii wiatru. Aby maksymalnie wykorzystać te możliwości, kluczowe jest utrzymanie tempa rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.

Dzięki temu dostępność źródeł energii w miksie elektroenergetycznym wzrośnie, a konkurencja na rynku z dywersyfikacją kosztów wytwarzania może obniżyć ceny dla odbiorców końcowych. To korzyść nie tylko dla gospodarki, ale i portfeli Polaków.

Podsumowanie

Energetyka wiatrowa, zwłaszcza na morzu, ma duży potencjał, by zapewnić Polsce bardziej konkurencyjną i przyjazną dla środowiska energię. Koszty wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych mogą być nawet o 25% niższe niż w elektrowniach węglowych czy gazowych. Porównanie kosztów i efektywność energetyczna przemawiają na korzyść offshore.

Aby ten potencjał wykorzystać, kluczowe są dalsze innowacje w turbinach i utrzymanie wysokiego tempa inwestycji. Niezbędna jest też rozbudowa sieci przesyłowych, by przyjąć rosnącą produkcję z farm wiatrowych. Wraz ze wzrostem skali produkcji i konkurencji na rynku energetyki wiatrowej dostępność źródeł i ich koszty powinny spadać.

Jednocześnie offshore niesie ze sobą wyzwania, jak wpływ na środowisko morskie i ptaki. Rozwój sektora musi uwzględniać te aspekty. Mimo wad, zalety przeważają i morska energetyka wiatrowa ma szansę coraz mocniej zaznaczyć swoją rolę na rynku energii.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, niezbędne jest jednak utrzymanie stabilnych ram regulacyjnych i wsparcia państwa dla inwestorów i branży morskich farm wiatrowych. Tylko wtedy offshore na Bałtyku może stać się opłacalną i akceptowalną społecznie inwestycją.

Najczęstsze pytania

Do głównych zalet należą: niskie koszty wytwarzania energii, zeroemisyjność, wykorzystanie potencjału wietrznego Morza Bałtyckiego, uniezależnienie od dostaw paliw kopalnych. Morskie farmy wiatrowe mogą zapewnić Polsce stabilne dostawy czystej energii elektrycznej.

Tak, zwiększenie produkcji energii z wiatru i wzrost konkurencji na rynku może obniżyć hurtowe ceny energii. Przy sprzyjających warunkach może to oznaczać niższe rachunki za prąd także dla gospodarstw domowych.

Negatywny wpływ dotyczy głównie kolizji ptaków z turbinami oraz hałasu i wibracji. Jednak przy zachowaniu odpowiednich norm można zminimalizować ryzyko dla przyrody.

Według rządowych planów, do 2030 r. na Bałtyku może powstać nawet kilkaset nowych turbin o łącznej mocy 8-11 GW. Pozwoli to na wyraźny wzrost udziału offshore w miksie energetycznym.

Główne wyzwania to ograniczona przepustowość sieci przesyłowych, wysokie koszty inwestycji oraz uzyskanie akceptacji społecznej i środowiskowej. Konieczne są działania, by je zminimalizować.

5 Podobnych Artykułów

  1. Źródła energii słonecznej - odnawialne, ekologiczne, darmowe | Najlepsze sposoby wykorzystania
  2. Nowe technologie dla wiatraków morskich - testy innowacyjnych rozwiązań,efektywność eksperymentów.
  3. Solarna energia w kosmosie - jak działają panele słoneczne na satelitach i statkach kosmicznych?
  4. Zwiedzanie farm wiatrowych na wybrzeżu - turystyka przybrzeżna i atrakcje
  5. Projektowanie wiatraków morskich - piękne i zrównoważone rozwiązania
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Florentyna Sikorska
Florentyna Sikorska

Jestem dziennikarką stawiającą pierwsze kroki w branży OZE. W artykułach wyjaśniam podstawowe zagadnienia związane z fotowoltaiką, magazynowaniem energii i pompami ciepła. Staram się pisać zrozumiale, ale też z ciekawością i entuzjazmem dla zielonej energii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły